Теоретичні основи вивчення прикметника у початкових класах

Автор: Пользователь скрыл имя, 17 Декабря 2012 в 02:05, курсовая работа

Краткое описание

Проблема поділу слів на частини мови має свою багатовікову історію і досі остаточно не розв'язана. Проблемним передусім є те, які властивості слів треба брати до уваги при розподілі їх за частинами мови. Одні висловлювали думку, що слід зважати лише на морфологічні ознаки слова, інші вважали за необхідне брати до уваги поряд з морфологічними ще й семантичні ознаки, а ще інші використовували весь комплекс семантичних і граматичних (морфолого-синтаксичних) та словотворчих ознак. В основу розподілу слів на лексико-граматичні класи — частини мови — покладено морфологічний принцип, який доповнюється синтаксичним і лексико-семантичним

Оглавление

Вступ
Розділ 1. Теоретичні основи вивчення прикметника у початкових класах
1.1 Сутність прикметника як частини мови (семантико-функціональний аспект
1.2 Система вивчення прикметника у початкових класах
Розділ 2. Експериментальне дослідження особливостей вивчення прикметника на уроках рідної мови у початкових класах
2.1 Організація і зміст експериментального дослідження
2.2 Ефективність експериментального дослідження
Висновки
Список використаних джерел
Додатки

Файлы: 1 файл

Методика опрацювання прикметника у початкових класах.doc

— 308.86 Кб (Скачать)

4.                Де? У гаю

б) Вправа 460, с. 199 – творча робота.

Усна розповідь. Берізка восени. Берізка взимку. Берізка навесні (письмово).

6. Розвиток мовлення: Твори для списування (І.І. Левітан. “Весна. Велика вода”).

Весняна повінь затопила березовий гайок. У чистій прозорій воді, як у дзеркалі, відбиваються дерева. Золоті промені сонця освітлюють білокорі берізки, і вони здаються особливо гарними. Їх рожеві віти ніжно вимальовуються на тлі блакитного неба. Наповнене весняним сонцем повітря огортає ніжною пеленою кожне деревце і надає всьому чарівної краси.

7. Підсумок уроку. Домашнє завдання: Дібрати 5 прислів’їв про весну.

 

Додаток В

Тема. Узагальнення знань про прикметник.

Мета: закріплювати вміння учнів знаходити прикметник у тексті, ставити до нього запитання. Змінювати за зразком “один – багато”, визначати його роль у реченні; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов і чуйне ставлення до ближнього, шанобливе відношення до сім’ї, батьків; засвоїти значення слів “милосердя”, “щаслива родина”.

Обладнання: чарівна зоряна карта, ілюстративний матеріал, індивіду-альні завдання, підручник, тлумачний словник.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Встаньте діти, всі скоріше,

Посміхніться всім миліше.

Привітайтесь: “Добрий день!”

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Я бачила зірниця впала,

Як на снігу вона лежала.

Як сніг, біліший від лілеї,

Вночі іскрився біля неї,

Її до класу я несу, щоб показать вам цю красу.

- Подивіться, яка гостя сьогодні у нас на уроці. А гостей годиться вітати. Давайте згадаємо рядки віршів про зіроньку.

1. Попрощалось ясне сонце

З чорною землею.

Виступає круглий місяць

З сестрою зорею.

2. Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою.

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

3. Сім’я вечеря коло хати

Вечірня зіронька встає.

Донька вечерять подає.

Може ви знаєте, хто автор цих рядків? Що ви про нього знаєте.

- Наша маленька гостя просить, що ми допомогли їй повернутися додому, на зоряне небо. Ви готові до подорожі? Тоді вирушаємо!

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

І.Оголошення теми уроку.

- Але ви повинні знати, що тільки розумні і старання можуть досягти зоряних висот. Тому сьогодні на уроці:

- Ми повторимо все, що знаємо про прикметники;

- Закріпимо вміння знаходити його в тексті, ставити питання до прикметника та складати з ним речення і словосполучення.

- А допоможе нам у цьому чарівна зоряна карта.

2. Каліграфічна хвилинка (“Чарівний олівець”)

а) - З з уз зі зл сузір’я

- Чи знаєте ви, що таке сузір’я?

- Використовуємо тлумачний словник школяра.

б) -У кожного слова, як і в людини, є родина. Щоб нашій зіронці не було сумно, знайдемо для неї рідні слова.

Зіронька, зірниця, зоря, зірочка, зірка, сузір’я, зорепад.

- На яке питання відповідають ці слова? (що?)

- Давайте придумаємо слова, що відповідають на питання який? Яка? Яке? (записати в зошит) – зоряний, зоряна.

- Як називають слова, що відповідають на питання який?

яка?...(прикметники)

- Що називають прикметники? (ознаку предмета).

в) -Складемо з цими прикметниками словосполучення, дібравши іменники (зоряний дощ, зоряна ніч, зоряне небо)

- записати (усно 1 речення).

Отже, що таке прикметник?

(На дошці питання, на які відповідає прикметник.)

3. Словниковий диктант (“Мудра сова”).

Згадали, що таке прикметник, ви,

Тепер спішіть до Мудрої Сови.

Вірний друг – то найбільший скарб

Бджола мала, а й та працює.

Добре слово краще за мед.

Добрі друзі – ті, що в біді і в радості.

Завдання:

С.р. – підкреслити прикметники.

Д.р. – підкреслити прикметники і надписати питання.

В.р. – знайти і записати пару прикметників, де перший – ознака одного предмета, а другий – ознака багатьох.

Отже, прикметники можуть називати ознаку одного або багатьох предметів.

4. Зв’язок прикметник + іменник (Вогненна комета).

Огненна куля небом пролетіла,

Предметів всіх ознаки поштовхала,

Завдання ваше всіх їх записати

І місяць буде знов сіяти.

Місяць (який?)...

Ялинка (яка?)...

Небо (яке?)...

Сніжинки (які?)...

Завдання:

1 варіант: дібрати до слів ознаку за кольором;

2 варіант: ознаку за розміром.

Отже, за чим ще можна визначити ознаку предмета?

5. Робота з підручником (“Розумна книга”)

День до заходу поверне,

Сонце, спати ляже,

Місяць зійде, і про все це

Книжка нам розкаже.

- Усно ділимо текст на речення.

- Як пишемо перше слово у реченні?

- Що ставимо вкінці речення? (. , ! , ?)

Завдання:

С.р. – виписати прикметники.

Д.р. – виписати прикметники з іменниками, з якими вони зв’язані.

В.р. –записати два останні речення, підкреслити головні і другорядні члени речення.

- Як ми підкреслюємо головні члени речення?

- Як підкреслюємо другорядні?

- Знайдіть у цьому реченні прикметники?

- Як підкреслили слова легкий і сріблястий?

Отже, який висновок можна зробити? (прикметник є другорядним членом речення).

6. Фізкультхвилинка

Раз! Два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо.

Усі вправи пригадаймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

І в боки понахилялись

Зайчик зоряний до нас

Завітав у світлий клас.

Будем зараз ми стрибати

Щоби зайчика спіймати.

Сім! Вісім! Час настав,

Повернутися до справ!

7. Слова, протилежні за значенням (“Планета Добрих вчинків”)

Добрі вчинки... Чи це важко?

Погодуй голодну пташку,

Поможи старій людині, -

Недарма прожив ти нині.

Над дорогою стоїть хатинка.

Вікна в неї маленькі, темні.

Біля віконця сидить сумна бабуся.

Вона хвора і самотня.

- Який настрій викликає цей текст?

- Чому сумна бабуся?

- А що означає слово самотня?

- Як ще інакше можна сказати (одинока)?

- Які прикметники створюють сумний настрій?

- Що ми можемо змінити, що текст став веселим?

- Я думаю, недарма ви одержали завдання на Планеті Добрих вчинків. Адже допомагати можна не лише словами.

- Що ми можемо зробити для самотніх, хворих людей, що потребують нашої допомоги? (або вже зробили).

Завдання:

С.р. – виписати 3 прикметники і придумати і записати протилежні.

Д.р. –виписати 3 прикметники з іменниками і записати прикметники протилежні за значенням.

В.р. – 2 реченнями відповісти на питання: Чи можна назвати самотньою вашу бабусю? Чому?

Отже, прикметники можуть називати ознаки, які протилежні за значенням.

8. Розвиток зв’язного мовлення (“Рідна оселя”)

У матуся є дитятко,

В бабусі внучата.

У дитини татко й мама –

Щастям повна хата.

- Ось сузір’я різної оселі. Тихенько заглянем у віконце. Закрийте очі, уявіть:

Світла, святково прибрана кімната. Усміхнені мама, тато і діти прикрашають різдвяну ялинку.

- Як ви думаєте, чи вони щасливі? Чому?

- Ми допоможемо їм прикрасити ялинку і опишемо її за планом і допоміжними словами.

План опису

1. Яка ялинка?

2. Який стовбур у ялинки?

3. Які гілки у ялинки?

4. Яка глиця у ялинки?

5. Які прикраси на ялинці?

Слова

1) стрункий

залізний

дорогий

2) красива

глиняна

фіолетова

3) пухнасті

солені

вірні

4) зелена

товста

дерев’яна

5) різнобарвні

тверді

медові

6) святкова

вечірня

дзвінка

7)чарівна

пластмасова

м’яка

8) колюча

золота

глиняна

9) великі

тверді

солодкі


9. Домашнє завдання

С.р. – запис прикметників до опису

Д.р – описати ялинку за планом

В.р. – описати ялинку і підкреслити прикметники.

ІV. Підсумок уроку

Информация о работе Теоретичні основи вивчення прикметника у початкових класах