Мистецтво як засіб естетичного виховання

Автор: Пользователь скрыл имя, 06 Февраля 2013 в 20:00, курсовая работа

Краткое описание

Естетичне виховання – складова частина виховного процесу, безпосередньо спрямована на формування здатності сприймати і перетворювати дійсність за законами краси в усіх сферах діяльності людини.
Методологічною засадою естетичного виховання є етика – наука про загальні закономірності художнього освоєння дійсності людиною, про сутність і форми відображення дійсності й перетворення життя за законами краси, про роль мистецтва в розвитку суспільства.
У процесі естетичного виховання формуються естетична свідомість і поведінка школяра.

Оглавление

Вступ. Поняття естетичного виховання.

1.Шляхи естетичного виховання:
1.1. Джерела естетичного виховання.
1.2. Навчальна робота як головний шлях естетичного виховання в школі.
1.3. Позакласна виховна робота з естетичного виховання.
2.Мистецтво як естетичне явище:
2.1. Історичні закономірності розвитку мистецтва.
2.2. Етапи розвитку мистецтва.
3.Види мистецтв як шляхи естетичного виховання:
3.1. Архітектура.
3.2. Скульптура.
3.3. Живопис.
3.4. Музика.
3.5. Хореографія.
3.6. Театр.
3.7. Кінематограф.
3.8. Література.
4.Методичні рекомендації по плануванню виховної роботи з естетичного
виховання:
4.1. Виховні години в початковій школі.
4.2. Проблемні завдання з естетичного виховання.

Висновок.
Список використаної літератури.

Файлы: 1 файл

курсова з педагогіки.doc

— 401.00 Кб (Скачать)

тонова — основну роль відіграє тон;

світлотіньова — основну роль відіграє розмежування світла та тіні.

Залежно від  того, кого й що ми зображуємо, графіка  розподіляється на такі жанри:

портретний; пейзажний;

побутовий; натюрморт;

історичний; батальний.

анімалістичний;

ІІІ. Постановка практичного завдання

Розповідь учителя.

    Сьогодні на уроці ви виконаєте творчу роботу на тему «Падають листочки під мелодію осені» в техніці лінійної графіки.

Кожен із нас  по-своєму уявляє собі осінь, її особливості. З цією порою року ми пов'язуємо підготовку рослинного та тваринного світу, а також природи в цілому до зимового періоду (відліт птахів, опадання листя з дерев, збільшення кількості опадів, пониження температури повітря, посилення вітру тощо).

    Власну творчу роботу створіть, виходячи зі своїх уявлень про осінь. Основну роль у вашій роботі повинна відігравати лінія (пряма, хвиляста, крива, товста, тонка, перехідна). Лінія теж може ожити — в тому випадку, коли лінійний рисунок буде виконуватись не одноманітно, а з різним рівнем натиску на графічний інструмент (олівець). При цьому лінія утворюється різної товщини по всій довжині.

Цю творчу роботу слід виконувати м'якими матеріалами.

ІV. Виконання практичного завдання

    Під час роботи учитель допомагає вирішити проблемні ситуації, які виникають у дітей.

V. Домашнє завдання

   Завершити  деталізацію творчої роботи

VІ. Завершення уроку.

 

 

ДОДАТОК №4

 

Виховна година

 

Катерина  Білокур:

«Я  хочу стати художником»

 

 

Мета. Ознайомити учнів з фрагментами життєвого та творчого шляху видатної української художниці Катерини Білокур. Вчити знаходити в тексті уривки, що говорять про етапи становлення її творчості. Вчити розрізняти елементи опису. Розвивати вміння правильно сприймати і розуміти зміст картини. Вчити вдало висловлюватися про побачене. Розвивати вміння самостійно підбирати кольори і їхні відтінки для вдалого відтворення краси квітки у малюнку. Розвивати естетичні смаки. Виховувати почуття глибокої поваги до творців прекрасного.

У центрі дошки  — портрет художниці Катерини Василівни Білокур. Під ним — епіграф:

«А я ж так лягаючи і встаючи, тільки і мрію, щоб стати художником».

(Катерина  Білокур) Під портретом — репродукції її картин.

Хід уроку

І. Підготовча робота.

1. Вступне слово.

  • Діти, заплющіть на хвилинку оченята. Уявіть себе серед квітучого лугу, 
    біля ніжно-білих ромашок,  принишклих дзвіночків,  голубооких незабудок, 
    серед колосся стиглого жита. Вдихніть їхній ніжний запашний аромат.
  • Які почуття у вас виникли?
  • А от деякі люди, потрапивши в полон квітів, відчували на своїх щоках 
    сльози. Але це були щирі сльози радості і щастя. До числа таких людей належить і Катерина    Василівна    Білокур (показую    портрет)    — видатна українська художниця.

2. Використання матеріалів екскурсії в Музеї образотворчого мистецтва.

— Нещодавно ми з вами відвідали виставку її картин. Сьогодні ви бачите перед собою лише незначну часточку тієї незрівняної краси, яку створила своєю  рукою  ця  незвичайна жінка.   (Показую репродукцію).   Пригадайте  з побаченого на виставці, які картини вас найбільше вразили, запали в душу.Який настрій викликали вони у вас? (Розповіді дітей).

II. Повідомлення теми, мети уроку.

— На виставці ми бачили результати невтомної, тяжкої праці К.В. Білокур. 
А як же вона йшла до цього?

— Давайте разом прочитаємо мовчки слова із листа художниці (діти 
читають епіграф). Цей вислів і є темою нашого уроку. А говорити про неї ми будемо ще і тому, що цими днями виповнилася чергова річниця з дня її народження.

III. Використання біографічних даних Катерини Василівни.

— Народилася Катерина Білокур в день святої великомучениці Катерини 7 грудня 1900 року в с. Богданівні на Черкащині в селянській сім'ї. До школи не ходила, самотужки навчилася читати і писати. Ще зовсім маленькою дівчинкою її захопила синя квіточка. Малювати вона почала вуглинками з печі на потай взятому у матері полотні, а потім... Що ж потім?

IV. Усний журнал.

  • Готуючись   до   сьогоднішнього   уроку,   домашнім   завданням   було 
    підготувати цікаві матеріали з життя Катерини Василівни. Будь-ласка, Юля, зачитай уривок з  листа художниці  про випадок,  який трапився з  нею  в Миргороді (одна дитина читає, інші слідкують) (Див. додаток №!).
  • То    які   риси   характеру   допомагали    Катерині    Василівні    стати 
    художником?

— На жаль, не прийняли Катерину Василівну до художнього технікуму, 
тому, повернувшись додому, вона ще з більшим натхненням взялася до роботи. 
Де ж вона витрачала свою енергію?

(Дитина  читає про роботу в драмгуртку) (Див. додаток №2).

— Завдяки  наполегливості,  терпінню  вона  стала  настільки   видатною 
людиною,  що про неї тепер читають всі школярі.  Сьогодні  і  ми з вами 
ознайомимося  з  біографічною  статтею  про  Катерину  Василівну з  нашого 
підручника.

V. Опрацювання статті підручника.

— Але перш,  ніж розпочати роботу над статтею, ми попрацюємо над 
змістом і правильною вимовою слів, що використовуються в тексті. Вам слід 
знайти у правій колонці значення слів з лівої колонки і з'єднати їх стрілочкою. 

Скористайтеся при цьому  тлумачним словником.

1. Словникова  робота (диференційований підхід).

Для слабких  дітей:

Живопис А. Книжка, в якій надруковані копії картин.

 

Пейзаж Б. Картина, що зображує природу.

Портрет В. Картина, що зображує людину.

Натюрморт Г. Той, хто пише картини.

Художник Д. Картина, що зображує квіти, овочі, фрукти і т.д.

Альбом репродукцій Ж. Той, хто пише картини.

Для сильніших дітей:

Талант А. Злагодженість звуків, фарб, рухів.

Гармонія Б. Малюнок або портрет малого розміру.

Контраст В. Різка протилежність у чомусь.

Мініатюра Г. Видатні природні здібності.

Світломузика Д. Вдале поєднання кольору, світла.

Самоука Ж. Людина, яка чогось досягла самостійно.

  1. Перевірка виконаної роботи.
  2. Фізкультхвилинка.
  3. Читання тексту вчителем.
  4. Перевірка сприйняття дітьми тексту.

— То якими рисами характеру була наділена художниця? Завдяки чому 
могла досконало вималювати кожну квітку?

6. Удосконалення правильності та швидкості читання.

— А тепер уявімо себе серед пшеничного лану, де так часто бувала за життя Катерина Білокур. Легкий вітер колише пшеничне поле, утворюючи хвилі, а на них — слова. Прочитаємо їх (я читаю, а діти слідкують).

оригінальність змалюванні і т.д.

(зумовлений,       гармонійним,       музикальні,       дивовижно,       тремтливі, відчувається)

— Вітер сильнішає, пшеничні хвилі пробігають швидше, тому і слова 
будемо читати в прискореному темпі.

  1. Читання тексту ланцюжком логічно-завершеними частинами.
  2. Робота над змістом тексту:

а) вибіркове читання:

  • знайдіть і прочитайте в тексті, в яких умовах проживала художниця?
  • в яких умовах зростав її талант?
  • в чому проявлялась майстерність художниці?

б) робота з ілюстрацією до тексту.

 

  • Чи подобається вам ця картина?
  • Що розташовано на передньому плані?
  • Яке тло?
  • Який настрій викликали у вас ці кольори?
  • Якими кольорами зображений виноград?
  • Яку б назву ви їй дали?

в) робота за запитаннями до змісту тексту:

— Знайдіть у тексті слова живописця О.Донцова про те, як Катерина 
Білокур зображувала кожну квітку.

  • Що підкреслює красу і життєвість квітки?
  • Чи враховувала художниця пору цвітіння і місце, наносячи квіти на 
    полотно?

VI. Робота з додатковою літературою.

  • Дуже обожнювала художниця квіти. Ніжно про них говорила. Ось 
    послухайте (читаю уривок з листа художниці).
  • А ви прочитайте, як Катерина Білокур розташовувала квіти на полотні 
    (діти читають мовчки) (Див. додаток №3).
  • Про що довідалися з цього уривку?

VII. Підготовка до етапу малювання.

1. Постановка мети.

— Давайте, діти, і ми повернемося до царства квітів. Спробуємо уявити 
себе учнями Білокур. Пам'ятаєте, на всіх картинах художниці присутні віночки 
квітів або їх фрагменти. Ми спробуємо також скласти, а потім і намалювати 
такий віночок з квітів. А ці квіти всі із загадок.

(На  дошці вінок зелені, без квітів. Квіти, відгадані дітьми, вплітаються у вінок. Вибирається сусідство однією з іншою і пояснюється вибір).

2. Робота над загадками.

Хто з вас, діти, нас  не знає?

Ми у лісі проживаєм.

Дзвоном сонце  зустрічаєм.

Маєм гарні  сині очка,

Називаємось...

(Дзвіночки — три квітки фіолетового, рожевого і блідо-рожевого кольорів)

 

 

Я гордо голову тримаю І перед вітром не схиляю, Я жовтий, білий, полум'яний, І, наче яблуко, рум'яний. В саду я квітну навесні. Скажи, яке ім'я мені?

(Тюльпан — жовтий і червоний)

Біленька корзинка А дно золотисте. В корзинці — росинка Та сонечко чисте.

(Ромашка)

Під одним  ковпаком 700 козаків.

(Мак)

Ту дівчину  синьооку Завжди стрінеш край потоку. В неї ніжки вмиті в росах, В неї небо сяє в косах.

(Незабудка)

VIII. Самостійна робота над малюнками в групах.

Ось і утворився  у нас віночок (польових) квітів. А де ж вони ростуть? Отже ми, як і Катерина Білокур вплели у свій віночок квіти з різних місць і часу цвітіння. Ми спробуємо сьогодні намалювати такий віночок. Для цього будемо працювати творчими групами над одним малюнком. Будемо малювати без попередього промалювання олівцем. Пригадайте, як ми робили це раніше і приступайте до роботи. (Робота дітей).

 

          IX. Показ виконаних робіт, аналіз їх.

X. Підсумок уроку.

  • Що найбільше вразило в творчості художника?
  • Що їй допомогло стати справжнім художником?
  • Якою постала перед нами художниця? 
    Оцінювання дітей.

Домашнє завдання.

Читати статтю, завершити малюнок.

 

 

Додаток №1

Вийшла я  звідти, а навпроти через дорогу росла якась велика деревина, мабуть, в'яз, то одна вона знає, як я під нею плакала, і в руках малюнки та ніхто і не запитав, як я малюю. А також у тому чудовім саду, що кругом школи ріс, гуляли молоді люди, певно, студенти, а може, і вчителі. От я підійшла і перекинула через огорожу того саду ті свої малюнки. Це з метою, а може, їх побачать чи студенти чи учителі, піднімуть їх і побачать, як хороше вони виконані. От вийде хтось та й погукає на мене: «Гей, дівчино, вернись, приймем тебе в нашу школу, виучим тебе — нехай уже ти будеш художником». Постояла-трохи — ніхто не виходить. Я помалу пішла і довго-довго йшла і все оглядалась, але з, науки ніхто не вийшов і не погукав мене. То вже та кий мене жаль ухопив за серце, що прийшла на станцію, то не змогла поїзда ждати, а пішла залізницею і пішла, і вже пізно вечором на станцію Ромодан прийшла.

Додаток №2

А де ж дівати художню  енергію? І молодь того часу організувала хороший драмгурток. За участь в драмгуртку мені не забороняли того, що я ролі вчила тоді, як полю чи в жнивах в'яжу снопи і роль за поясом. Воно буде трохи і смішно, що я, неосвічена, а була в той час керівником драмгуртка. Та вже на той час я навчилась гарно читати і любила ту театральну справу.

Информация о работе Мистецтво як засіб естетичного виховання