Розвиток художньо-творчого потенціалу учнів основної школи у процесі вивчення анімалістичного жанру

Автор: Пользователь скрыл имя, 04 Апреля 2012 в 12:49, курсовая работа

Краткое описание

Державна національна програма “Освіта (Україна, ХХІ ст.)” визначає головну мету – «визначення стратегії створення життєздатної системи навчання і виховання для досягнення високих освітніх рівнів, забезпечення можливостей постійного самовдосконалення особистості, формування інтелектуального та культурного потенціалу як найвищої цінності нації»

Оглавление

Вступ
Розділ 1. Теоретичні засади дослідження проблеми розвитку художньо-творчого потенціалу
1.1 Анімалістичний жанр у історичних аспектах становлення та розвитку
1.2 Особливості образотворчої діяльності учнів молодшого підліткового віку
1.3 Методика формування вмінь учнів основної школи виконувати анімалістичний малюнок
Висновки до першого розділу
Розділ 2. Педагогічні умови розвитку художньо-творчого потенціалу учнів основної школи засобами анімалістичного жанру
2.1 Методика виконання зображення птахів і тварин у 5-7 класах
2.2 Шляхи підвищення ефективності художньо-творчого потенціалу учнів основної школи у процесі вивчення анімалістичного жанру
2.3 Плани-конспекти уроків
Висновки до другого розділу
Список використаної літератури
Додатки

Файлы: 1 файл

Курсова робота.Корнутич Р.О..doc

— 759.50 Кб (Скачать)

Усім зрозуміло, що пролетіти таку далеку відстань дуже виснажливо. На щастя, для лелек цей довгий шлях не настільки важкий, як здається на перший погляд. Річ у тім, що вони навчилися використовувати теплі повітряні потоки. Коли лелека розганяється й злітає над землею, висхідні потоки повітря допомагають йому набрати висоту. А там він розгортає крила і летить, наче на подушці. Отак і линуть лелеки високо в небі, ніби вітрила, що тихо й спокійно пливуть у повітрі.

7. Декламування вірша Ф. Пантова "Летять журавлі".

Летять журавлі

Летять у ранішній імлі,

Летять у вирій журавлі,

І сум політ той огорта –

Земля довіку в них одна.

Одна чатує на приліт,

Дарує їм калини цвіт,

Щоб повертались журавлі

Завжди до рідної землі,

Землі, що крила їм дала

І в синє небо підняла,

Щоб милувалися птахи

Чарівним краєм з висоти.

8. Продовження бесіди.

— Люди люблять лелек, бо вони дуже довірливі, радо зустрічають їх навесні, коли ті повертаються до своїх гнізд. Роблять спеціальні прилаштування на дахах, деревах з коліс, збитих дощок, а лелеки з дрібних гілок майструють собі на них гнізда, і вже як оселяться десь, то живуть там багато років. Лише на зиму летять у теплі краї, а навесні обов'язково повертаються назад.

З давніх-давен існує повір'я, що лелеки гніздяться біля осель добрих людей. Послухайте віршик про те, як хлопчик обіцяє дбати про лелеку.

Як виросту — збудую хату,

На хаті колесо приб'ю,

А там я поселю крилату

Лелечу клекітну сім'ю.

Нехай розводиться, гніздиться

По всіх деревах і хатах.

Нехай мені щоночі сниться,

Що я літаю, наче птах.

9. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя).

10. Поетапне виконання композиції вчителем.

 

1.                                                                                               2.

       3. 4.

 

 

П. Практична діяльність учнів.

III. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

— Які повір'я про лелек ви знаєте?

(Гніздо на хаті віщує щастя і достаток. Не можна руйнувати гніздо лелеки, бо згорить хата.)

— А які замовляння про цих птахів вам відомі?

{Коли вперше побачиш лелек, простягни їм кусочок хліба і скажи: "Лелеко, лелеко, на тобі хліба шматочок, а мені дай жита сім копочок".)

2. Перегляд малюнків.

3. Демонстрування дитячих робіт.

 

 

 

УРОК № 2

 

                                                                                                                      Тема уроку: Петриківський розпис із елементами аплікації.                       Компонування композиції у коло. "Райдужна пташка".

 

Мета

      Навчальна:

-              Поглибити знання про петриківський розпис;

-              Ознайомити з новими термінами: "стилізація".

-              Ознайомити зі специфікою декоративного розпису пташки.

-              Закріпити володіння учнями різних прийомів розпису такі, як "гребінчик ", " зернятко" , " горішок" та " перехідний мазок".

-              Формувати вміння творчо використовувати шаблони.

     Розвиваюча:

-              Ознайомити учнів із виражальними можливостями декоративної композиції: композиційною організацією фігури у колі; підпорядкованості форми та розміру елементів композиції.

-              Розвивати образне мислення та композиційне мислення, уяву, почуття колірної гармонії при створенні декоративного розпису пташки.

     Виховна:

- Виховати інтерес до пізнання декоративно-ужиткового мистецтва, повагу до праці народних майстрів, дбайливе ставлення до навколишнього світу, творчу ініціативу учнів.

 

Тип уроку. Комбінований: засвоєння нових знань, формування нових вмінь і творче застосування їх на практиці.

 

Завдання уроку:

-              участь у бесіді;

-              закріпити володіння учнями технікою петриківського розпису;

-              створити у колі композицію " Райдужна пташка".

 

Обладнання:

-              Зразки виробів майстрів декоративно-ужиткового мистецтва;

-              Плакати з елементами петриківського розпису;

-              Малюнки із зображенням декоративних розписів на предметах домашнього вжитку.

 

Матеріали:

-              шаблон білого кольору у формі кола (діаметр 20 см.); шаблон птаха (тулуб з головою); пензлі : тонкий, з котячої шерсті; гуашеві фарби; простий олівець; гумка; місткість для води; палітра; ганчірка; кольоровий папір; ножиці; клей.

 

Методи і прийоми, що використовує вчитель на уроці:

-              організація сприймання;

-              бесіда;

-              розповідь - пояснення;

-              ілюстрація наочності;

-              спостереження;

-              стимулювання творчої діяльності учнів;

-              методи контролю.

 

Види діяльності учнів:

-              пізнавальна ( сприймання та засвоєння нових знань) ;

-              художньо-практична (засвоєння вмінь на практиці).

 

Структура уроку

І. Організаційна частина - 1 хв.

ІІ. Повідомлення теми, завдань уроку й мотивація навчання учнів - 2 хв.

ІІІ. Робота над темою уроку - 11 хв.

1.      Викладання нового матеріалу

2.      Словникова робота

3.        Перегляд і обговорення ілюстративного матеріалу

4.        Продовження розповіді

5.   Поетапне виконання композиції вчителем. Постановка завдання для виконання самостійної практичної роботи.

ІV.Самостійна творча робота учнів - 20 хв.

V. Систематизація і корекція набутих знань - З хв.

VI.Підведення підсумків уроку - З хв.

 

Хід уроку

 

І.Організаційна частина

1.        Привітання

2.      Перевірка              готовності учнів до уроку

 

ІІ.Повідомлення теми, завдань уроку й мотивація навчання учнів

-Учні, яка незабаром наступить пора року ?

(Весна)

А чи знаєте ви , що початком року в давнину вважалася весна? З цієї нагоди влаштовували цікаві дитячі забави - "закликали птахів". Мами та бабусі напередодні виткали з тіста безліч різноманітних фігурних птахів для дітей. Таке обрядове печиво називали " жайворонками" або "голубками".

Уранці ними прикрашали двір і сад, а коли сонце обігрівало землю, юрбами виходили за село, несучи в долонях печиво. А діти декламували...

Учні, згадайте, як звуться пісні, якими люди закликали весну? (Ці пісні називаються веснянками, гаївками, ягілками, галагілками).

Прослухайте веснянку.

"Годі, діточки вам спать!"

Годі, діточки вам спать!

Час давно вже вам вставать!

Гляньте, сонечко сміється,

В небі жайворонок в'ється,

В'ється, радісно співає,

Він весну вам сповіщає!

А весна та – чарівниця,

Щиро вам несе гостинця ;

Пташка, рибка, звір на волі,

Божа пчілка, квітка в полі,-

Всі весною оживають,

Весну-красну прославляють.( О.Пчілка)

Ми закликали весну і до нас у гості завітала пташка, але не звичайна, а Райдужна пташка. І захотіла вона, щоб ви її намалювали. Отже, тема нашого уроку "Райдужна пташка".

 

ІІІ.Робота над темою уроку

1.Викладання нового матеріалу

Одним із найвідоміших центрів, що здавна уславився своєрідним мистецтвом розпису в Україні, є село Петриківка Дніпропетровської області. Петриківський розпис - самобутня галузь українського мистецтва. Названо його так давно, бо мешканці села Петриківка з незапам'ятних часів розписували стіни своїх хат, печі, наличники вікон і дверей, різні предмети побуту яскравими узорами. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання для декоративного оздоблення рослинно - квіткового орнаменту. Він відзначався легкістю та виразністю загального композиційного вирішення.

Традиційно хата прикрашалася орнаментом попід стріхою і по краях стін, розписувались карнизи і рами. Наличники вікон і дверей розмальовувалися рослинним орнаментом. Різноманітні квіти, листя , грона винограду, ягоди калини майстри зображували не такими , як вони виглядають насправді, а стилізовано , декоративно.

Малюють Петриківці темперними фарбами, розведеними на яєчному жовткові, молоці, вишневому клеї. Це надає їм легкості, прозорості, підсилює інтенсивність кольору. В основі петриківського розпису лежать прийоми вільного живописного малювання пензлем. Петриківські майстри в орнаменти розписів вплітають садові й польові квіти, колосся різних злаків, грона винограду, важкі кетяги калини. Серед усього цього різнобарв'я вміщують всіляких птахів - павичів, зозуль, півнів. Квітка в уявленні петриківців - це символ пишності природи, її розкішного цвітіння, щедрості плодів. Щоб наголосити на цьому, майстри вдаються до фантастичних перебільшень, творять свій, петриківський, світ краси. Секрет своєрідності їхнього розпису багато в чому залежить від саморобних пензлів з котячої шерсті.

2.Словникова робота

Розпис - сюжетні або орнаментальні живописні зображення на будівлях та побутових предметах.

Орнамент - узор, який утворюється шляхом ритмічного повторення, чергування елементів.

Візерунок - узор, що має довільну композицію.

Стилізація - творча переробка форм реального світу з художнім узагальненням зображуємих предметів за допомогою спрощення малюнка і форми, об'ємних і кольорових співвідносин.

 

3.Перегляд і обговорення ілюстративного матеріалу

Як ви гадаєте чим відрізняються декоративні зображення від реалістичних?

(Малюючи декоративні зображення художники не намагаються передати натуральну схожість кожної квітки, птаха. Майстри вдаються до фантастичних перебільшень. Можуть використати кольори , які не є властивими для даної квітки або птаха і є занадто яскравими ).

Коли художники використовують природні форми рослин у декоративних композиціях, то відображають їх площинно, стилізовано. Такі переробки природних форм називаються декоративними.

 

4.Продовження розповіді

Для опанування техніки петриківського розпису необхідно оволодіти такими типами мазків: "гребінчик "," зернятко" , " горішок" та " перехідний мазок".

Давайте згадаємо, як виконуються ці мазки.

"Гребінчик "- мазок, що починається з потовщення. Його роблять натиском пензля і закінчують "тоненьким вусиком" , який передають за допомогою легкого дотику кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець.

"Зернятко"- мазок, який починається найлегшим дотиком, а закінчується найбільшим натисканням. Коли мазки " зернятко" накладені по обидва боки стеблини вістрями назовні, зображення нагадує колосок.

"Горішок" - складається з двох мазків, вигнутих пів лунками й поставлених один проти одного. Заповнивши порожнє місце між пів лунками гребінчиковим або двома-трьома зернятковими мазками, матимемо форму, подібну до лісового горіха.

"Перехідний мазок" накладається одним пензлем, але двома фарбами. Спочатку пензель умочують в одну фарбу ( наприклад, у жовту), а потім у другу (наприклад, у червону). Такий мазок утворює витончені передходи від одного кольору до іншого .

 

5.Поетапне виконання композиції вчителем разом з учнями. Постановка завдання для виконання самостійної роботи.

Сьогодні ми будемо розміщувати нашу композицію у колі.(Вчитель роздає підготовлені шаблони білого кольору у формі кола (діаметр 20 см.) та шаблони птахів (тулуб з головою)).

З кольорового паперу , користуючись вже підготовленим шаблоном, виріжте пташку. А тепер розмістіть пташку у колі так щоб у вас залишилося місце намалювати крила, хвіст, і залишилось місце для квітів. Виберіть у якій характерній позі буде знаходитися ваша пташка, знайдіть співвідношення частин тіла.( Вчитель розповідає і показує на дошці).

Информация о работе Розвиток художньо-творчого потенціалу учнів основної школи у процесі вивчення анімалістичного жанру